Arena of Valor – MOBA 5vs5 na telefon

Arena of Valor

Arena of Valor – gra typu MOBA na urządzenia mobilne zaprojektowana przez firmę Tencent Games. W kilku dostępnych trybach rozgrywki możemy zmierzyć się z innymi graczami w wirtualnej rozgrywce na śmierć i życie.

Arena of Valor co to jest?

W grze Arena of Valor za każdym razem wita nas ekran startowy z małym intrem w tle, na którym widzimy znane nam postacie świata DC Universe: Batmana, Wonder Woman oraz Supermana. Pomyślałem zaraz, że może to być dobry produkt z wysokim budżetem, skoro wykupił tak drogie licencje. Po rozpoczęciu logowania przechodzimy przez kolejne etapy rozgrywki prowadzeni przez samouczki. W grze mamy 3 tryby rozgrywki. Casual Match, Ranked Match i Training Camp. Casual Match oferuje nam rozgrywkę w trybach Standardowego meczu PvP z innymi graczami, meczu z botami oraz mieszanego w którym możemy ustawić własną liczbę graczy żywych i komputerowych. Gry odbywają się na planszach 5 vs 5, dwóch 3 vs 3, 1 vs 1 i trybu deathmatch. Ranked Match pozwala na rozgrywkę rankingową podsumowywaną na koniec każdego sezonu.

Arena of Valor jak grać?

Rozgrywka wygląda jak typowy mecz z komputerowych hitów jak League of Legends czy Dota. Na początek wybieramy jednego z dostępnych bohaterów i stajemy na arenie. Podzielona jest ona na trzy linie prowadzące pomiędzy przeciwnymi obozami. Aby wygrać należy zniszczyć bazę przeciwnika. Utrudniać będą nam to gracze po przeciwnej stronie, wieże obronne i miniony wysyłane falami w naszym kierunku. Na planszy rozstawionych też kilka dodatkowych stworów do zabicia. Za każde uśmiercenie przeciwnika czy zniszczenie wieży otrzymujemy złoto, które możemy wymienić w sklepie na sprzęt wzmacniający nasze statystyki, lub dający nam specjalne umiejętności. Jeśli już udało nam się dojść do obozu przeciwnika i zniszczyć jego bazę, najlepszemu graczowi zostanie przyznany tytuł MVP meczu. Widzimy również statystyki ilości zaliczonych fragów, asyst i zgonów każdej postaci.

Arena of Valor

Arena of Valor

Zrzuty ekranu z aplikacji Arena of Valor

Arena of Valor jak zdobyć gold?

Za rozegrane mecze otrzymujemy złoto, które możemy wymienić w sklepie na nowych bohaterów lub ulepszenia. Mamy do wykupienia sloty z arcanami zwiększającymi nasze statystyki w każdym meczu czy skórki dzięki którym nasi bohaterowie będą oryginalnie prezentować się na arenie. Występuje jeszcze dodatkowa waluta jaką są kryształy, ale możemy na nie liczyć jedynie zbierając kolejne osiągnięcia lub wykonując codzienne zadania. Wszystko to bardzo sprawnie działa i wygląda identycznie jak gry MOBA na komputery stacjonarne. Bohaterowie posiadają unikalne zdolności i zależnie od nich stają się tankami, dpsami czy jednostkami wspierającymi innych graczy.

Arena of valor jak walczyć?

Sterowanie w Arena of Valor nie jest zbyt skomplikowane i przypomina to z większości gier typu RPG na telefony komórkowe. Lewa strona ekranu odpowiada za kierowanie postacią, a prawą uaktywniamy specjalne zdolności naszych bohaterów. Powstaje jedynie problem na mniejszych urządzeniach mobilnych. Niektóre guziki jak te od wydawania ostrzeżeń na mapie są maleńkie i ciężko w nie trafić. Rozumiem, że pierwowzory komputerowe posiadają te wszystkie opcje, ale na ekranach telefonów komórkowych najnormalniej brakuje już miejsca. Tym samym chaos na polu bitwy jest zdecydowanie większy, mniej ogarniamy wzrokiem pole bitwy i ciężej zaplanować jakieś składne akcje gankowe. Ułatwić ma nam to komunikacja pomiędzy graczami, ale jest bardzo rzadko wykorzystywana. W Arena of Valor problem jest także z samą rozgrywką, bo mam nieodparte wrażenie, że kiedy jest mniej zawodników online, zamiast wydłużyć czas oczekiwania na rozgrywkę, jesteśmy zasypywani botami.

Arena of Valor

Arena of Valor

Zrzuty ekranu z aplikacji Arena of Valor

Arena of Valor google play i facebook

Arena of Valor do działania wymaga połączenia internetowego. Internauci narzekali na niski ping i problemy po instalacji produktu, ale ja tego nie potwierdzam. Wszyscy działało płynnie i bez zarzutu. Jedynie dziwi mnie fakt, że jeśli mamy wolniejsze łącze możemy zacząć rozgrywkę później od innych graczy. Na starcie jesteśmy kilka monet w plecy i musimy odrabiać straty. Grafika i dźwięk stoją na dobrym poziomie. Uwagę przyciągają ekrany z prezentacjami naszych bohaterów. Na początku naszej rozgrywki wymagana będzie rejestracja, za pomocą portalu facebook lub konta Google Play.  Aplikacja jest darmowa, ale występują w niej mikropłatności. Bohaterowie z DC Universe o jakich wspomniałem na początku artykułu nie uświadczymy w rozgrywce. Wyjątkiem jest Batman, będący w pełni grywalną postacią. Gra się ciągle rozwija i z czasem będą dodawani nowi bohaterowie, więc możliwe, że wtedy uświadczymy więcej komiksowych postaci. Na tą chwilę odnoszę wrażenie, że większość z nich jest skopiowana z innych gier tego typu i nieznacznie różnią się tylko szatą graficzną.

Arena of Valor czy Mobile Legends?

Arena of Valor to jedna z nielicznych gier typu MOBA na urządzenia mobilne. Jest w tym wszystkim potencjał i myślę, że znajdzie się niejeden odbiorca będący fanem tego gatunku. Mnie osobiście nie porwała, brakuje nieuchwytnej grywalności. Odnosi się wrażenie, że jest to kolejny produkt, który za chwilę będę odinstalowywał, żeby mieć miejsce na następne gry. Ogólna ocena powyżej średniej, ale nie zachwyca.

Link do pobrania aplikacji Arena of Valor.

 

Grafika główna pochodzi ze strony youtube.com

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *