Business Time – prowadzimy małpi interes!

Business Time

Business Time – gra ekonomiczna przygotowana przez studio Rovio na urządzenia mobilne. Siadamy za sterami międzynarodowej firmy, której jedynym celem jest zdobycie jak największych zysków. Czasami w dosyć nieczysty sposób.

Business Time poradnik

Studio Rovio Entertainment Ltd. znane było dotychczas ze swojego kasowego hitu jakim była gra Angry Birds i jej późniejsze wariacje w świecie gwiezdnych wojen. Firma postanowiła spróbować czegoś nowego i zaowocowało to prezentowanym Business Time. Znajdziemy w nim kilka cech wspólnych z wcześniejszym Angry Birds, ale sama tematyka sporo się różni. Gra z założenia jest symulatorem korporacji zarządzającej na rynku międzynarodowym. Na fotelu prezesa siedzi zabawny szympans, który daje nam kolejne zadania i jest przekupny za kilka bananów. W grze występuje spora dawka humoru, którą widzimy praktycznie na każdym kroku. Pozwala to również na pewną uniwersalność co do odbiorców produktu, którzy mogą być w rożnym przedziale wiekowym.

Business Time jak grać?

W grze Business Time będziemy poruszali się głównie po dwóch ekranach. Pierwszy to mapa świata, podzielona na rynki np. Ameryka Północna czy Wschodnia Europa. Na każdym z nich możemy inwestować w regionalne produkty i przemysł. Rovio bardzo ciekawie i z poczuciem humoru zawarło unikatowe cechy regionów jak np. inwestycje na terenie Rosji w matrioszki czy w sztuczne plastikowe zęby w rejonie Wschodniej Europy. Wraz ze zdobyciem nowych klientów odblokowujemy kolejne produkty i możemy inwestować w niej pieniądze licząc na zyski. Przychody zwiększają się również z kolejnymi poziomami inwestycji na rynku, czyli warto aby był on dosyć wyrównany dla każdego produktu. Jeśli wszystkie dziedziny w danym regionie osiągną poziom 9, nasza premia z tego tytułu wyniesie 100 procent do przychodów. Drugim ważnym ekranem dla naszego rozwoju jest koło zawierające możliwą liczbę klientów do zdobycia. To dzięki nim możemy później zainwestować  w nowe produkty na rynku światowym.

Business Time

Business Time

Zrzuty ekranu z aplikacji Business Time

Business Time na telefon

Dzięki kołu klientów wchodzimy w interakcje z innymi graczami. Okradamy ich z dotychczasowych zasobów, pamiętając o tym, że samemu można w łatwy sposób paść ofiarą kradzieży. Co jakiś czas pojawiają się również minigry zaczerpnięte wprost z Angry Birds jak otwarcie jednego z czterech sejfów, w którym możemy znaleźć złoto, pieniądze lub urzędnika skarbowego. Do gry w Business Time nie jest wymagana żadna znajomość praw ekonomii.  Z uwagi tego, że gra miała być dedykowana dla szerokiej rzeszy odbiorców z gry ekonomicznej stała się bardziej swoistym klikerem. Co jakiś czas kręcimy kołem aby pozyskać klientów, a później patrzymy czy gdziekolwiek możemy rozwinąć nasz interes. Wszystko to opiera się na prostym klikaniu i nie mamy tutaj głębszego wątku zmuszającego nas do wytężenia umysłu. W prawdziwym świecie interesy niestety nie idą tak łatwo.

Business Time

Zrzut ekranu z aplikacji Business Time

Business Time za darmo

Gra Business Time jest do pobrania za darmo, występują w niej jedynie mikropłatności. Nie są obowiązkowe i gra bez nich wydłuża czas rozgrywki. Oczywiście istnieje również swego rodzaju ranking graczy, ale nie daje on specjalnych bonusów za zajęcie najwyższych miejsc w klasyfikacji. W grze nie występują reklamy. Rovio jest na tyle doświadczoną firmą, że ich jedynym źródłem finansowania są mikropłatności i wiedzą jak bardzo treści reklamowe mogą wpłynąć na negatywny odbiór produktu  przez graczy. Grafika jest ciekawa i przypomina trochę tą widzianą w starszych kreskówkach.

Business Time download

Gra w serwisie google play ma dosyć niską notę ponieważ jest to tylko 3,6/5. Czytając cytowane tam opinie dochodzę do wniosku, że było to spowodowane głównie niestabilnością produktu i błędami programistów. Na chwilę obecną w czasie testowania gry nie stwierdziłem żadnych nieprawidłowości. Wszystko działało bardzo płynnie i miałem dostęp do wszystkich opcji produktu. Business Time jest ciekawą pozycją pozwalającą na wprowadzenie najmłodszych w świat ekonomii. Dla starszych będzie to raczej kliker ze sporą dawką humoru, ale potrafiący zatrzymać nas przy ekranie przez dłuższą chwilę. Raczej nie będzie to hit na skalę Angry Birds, ale na pewno bardzo solidny produkt z kilkoma setkami tysięcy odbiorców sprawdzającymi codzienny rozwój ich firmy na rynku międzynarodowym.

Link do pobrania aplikacji Business Time

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *