Duolingo – nauka języków na Twoim telefonie

Duolingo – aplikacja na urządzenia mobilna pomocna przy nauce języków obcych. Dzięki programowi w krótkim czasie przyswoimy zwroty używane przez obcokrajowców.

Duolingo jak zacząć? jak zmienić język na polski?

Pierwowzorem Duolingo była strona internetowa o tej samej nazwie. Teraz możemy korzystać z tych opcji na naszych telefonach komórkowych i pobierać darmowe lekcje języków obcych. Podstawowym jest język angielski i podpowiedzi do niego prezentowane są w języku polskim. Do nauki pozostałych języków obcych będziemy musieli znać język angielski, ponieważ tylko taki widoczny będzie w interfejsie aplikacji. Zmieniamy kursy poprzez naciśnięcie menu w lewym górnym rogu. nauka podzielona została na rozdziały. Każdy z nich zawiera bardziej szczegółowe podrozdziały zawierające konkretną tematykę np. jedzenie, liczba mnoga czy czas przeszły. Nauka każdego z nich została przygotowana w osobnych lekcjach. Jeśli materiał jest obszerny będziemy musieli ukończyć 5-6 lekcji, jeśli jest dosyć mały może nam wystarczyć pojedyncze wyzwanie. Może zdarzyć się sytuacja w której będziemy wyczuwali, że przygotowane lekcje nie stanowią dla nas najmniejszych trudności i chętnie byśmy przeskoczyli do następnej partii materiału. Mamy taką możliwość przechodząc do testu wiedzy. Pozwala on na ominięcie i automatyczne zaliczenie kilku lekcji.

Duolingo

Duolingo

Zrzuty ekranu z aplikacji Duolingo

Duolingo jak korzystać, jak to działa

Lekcje przygotowane w Duolingo stawiają przed nami kilka wyzwań. Możemy podszkolić się w wymowie poprzez powtarzanie słów lektora, odsłuchiwać słowa aby napisać je na tablicy, oraz tłumaczyć zdania poprzez wybieranie odpowiednich treści z rozsypanki. Świetną opcją, której nie było wcześniej w wersji przeglądarkowej jest możliwość wyłączenia zadań wymagających od nas używania mikrofonu lub głośnika. Wielokrotnie będąc zmuszonym do siedzenia na nudnym szkoleniu po cichu mogłem wyciągnąć pod stołem telefon i przechodzić kolejne lekcje języka. W Duolingo ciężko jednoznacznie wypowiedzieć się na temat poziomu trudności w aplikacji. W dużej mierze zależy od wcześniejszego doświadczenia w kontakcie z językiem. Twórcy szczycą się, że 34 godziny z programem są równoznaczne jednemu semestrowi nauki na uniwersytecie! Aby nas zmotywować do dalszej nauki przygotowano osiągnięcia oraz kluby zrzeszające użytkowników aplikacji. Odnoszę odczucie, że po macoszemu potraktowana została kwestia gramatyki. Tworząc zdania oczywiście zwracamy na nie uwagę, ale nigdzie nie są wytłumaczone jej zasady.

Duolingo

Zrzut ekranu z aplikacji Duolingo

Duolingo za darmo online

Program codziennie przypomina nam o nauce i ustala dzienne minimalne limity. Jeśli mamy dobrą serię podczas ćwiczeń maskotka programu jaką jest sowa, wyskakuje i chwali nasze działania. Gdy kilkukrotnie mylimy się widzimy na ekranie słowa pocieszenia. Czuć lekki klimat poklepywania po plecach i szeptu, że jesteśmy zwycięzcami. Nie przeszkadza to, a może komuś sprawi przyjemność i pomoże w dalszej pracy. Grafika w aplikacji jest bardzo ładna, stworzone rysunki są okrągłe i kolorowe. W porównaniu z Angielski ucz się języka za darmo, Duolingo cieszy oko. Niestety zdarzają się problemy z ćwiczeniami gdzie wykorzystywany jest mikrofon.  Aplikacja ma bardzo duże problemy z rozpoznawaniem jakiejkolwiek mowy. Wiele osób na bieżąco wykorzystuje komentowanie zwrotów i dyskutuje na temat poprawności ich tłumaczenia. Aplikacja jest darmowa. Jedyną występującą płatnością jest możliwość wyłączenia reklam, ale są one bardzo mało widoczne. Wyświetlają się dosłownie na 5 sekund po każdej lekcji. Program do działania potrzebuje dostępu do internetu.

Duolingo dla mówiących po Polsku

Na rynku dostępnych jest mnóstwo form nauki języków obcych. Duolingu ma wiele atutów, w tym dostępność na urządzeniach mobilnych oraz brak opłat za użytkowanie. Wątpię, żebyśmy po zaliczeniu wszystkich lekcji biegle władali językiem obcy, ale spokojnie poznamy podstawowe zwroty i słowa. Pamiętajmy, że jest to forma edukacji i razem z nauką zdobywamy coraz więcej przydatnych umiejętności.

Link do pobrania aplikacji Duolingo

Grafika główna pochodzi ze strony rbgaming.eu

Może Ci się również spodoba

1 Odpowiedź

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *