Empires & Puzzles – ustaw 3 w linii w magicznym świecie

Empires & Puzzles

Empires & Puzzles – gra typu ustaw 3 w rzędzie przygotowana przez studio Small Giant Games. Podejmujemy wyzwanie w mitycznym świecie walcząc z hordami demonów.

Empires & Puzzles jak grać?

Empires & Puzzles: RPG Quest bo tak brzmi pełny tytuł aplikacji to historia królestwa napadniętego przez złe demony. Stawiamy im czoła na kolejno przygotowanych planszach. W każdej walce mamy do dyspozycji 5 bohaterów oraz ich wojska. Jak przystało na wymyślony magiczny świat nasze jednostki posiadają unikatowe zdolności. Jedni bohaterowie leczą, inni posiadają ataki obszarowe, a kolejni zatruwają.  Jak przystało na dobrego RPGa nasze jednostki możemy rozwijać, co prowadzi do wzrostu ich cech. Sam system levelowania postaci przypomina ten z Dragon Ball Z: Dokkan Battle, gdzie przyzywam co jakiś czas nowych bohaterów aby później zostali wchłonięci przez inne jednostki. Kiedy już jesteśmy pewni wyboru naszych wojaków czas przejść bo samej rozgrywki. Oczywiście minimum jest ustawienie w jednym rzędzie 3 takich samych obrazków. Jeśli ustawimy 4 lub 5 możemy liczyć na specjalne bonusy uaktywniające więcej cegiełek, którymi możemy przyłożyć we wroga. Wtedy też uaktywniamy ataki naszych bohaterów. Warto zwrócić uwagę na typ przeciwników, ponieważ są oni mniej lub bardziej odporni na dane ataki.

Empires & Puzzles

Empires & Puzzles

Zrzuty ekranu z aplikacji Empires & Puzzles: RPG Quest

Empires & Puzzles guide

Poza przemieszczaniem się po planszy i walką z potworami mamy również za zadanie rozbudowę naszej siedziby. Zaczynamy z prawie pustym placem, ale oczywiście w zapewnieniu podstawowych surowców pomaga samouczek. Mamy miejsce do szkolenia naszych bohaterów, mury obronne, wiatraki, kopalnie i magazyny. Nic odkrywczego, raczej minimum systemu znanego z innych strategii. Jak widzicie trudno określić jakim typem gry jest Empires & Puzzles bo sporo tutaj zaczerpnięć z różnych gatunków. Użytkownicy skarżą się na to, że np. tylko jeden budynek na raz może być rozbudowywany co spowalnia tempo gry. Gry tego typu, jak wiemy, powinny dawać możliwości na starcie, aby zachęcić do dalszej gry. Podwaja się liczbę punktów energii, daje dodatkowe zapasy surowców, aby gracz chwilę obył się z rozgrywką i chciał do niej wrócić. Tutaj mocno tego brakuje. Po około 10 minutach spędzonych z grą nasze magazyny świecą pustaki, albo nie możemy podjąć kolejnej misji z powodu braku energii (tutaj wyrażanej sztandarami). Może dzięki temu podniesiono poziom trudności, ale ktoś nie odrobił tej prostej lekcji i może to szybko zniechęcić graczy do rozgrywki. Pozostaje nam później żmudne czekanie, które dla wielu może być barierą no do przeskoczenia. Warto wspomnieć też o opcji zmierzenia się z innymi graczami. Pozwala ona na zdobycie dodatkowych surowców. Niestety są oni dosyć losowo dobierani i często mamy do czynienia z dużo silniejszym wrogiem, gdzie walka staje się dla nas nieopłacalna.

Empires & Puzzles

Empires & Puzzles

Zrzuty ekranu z aplikacji Empires & Puzzles: RPG Quest

Icewind Dale na komórkę? Empires & Puzzles

Gra ma dla mnie jeden duży plus, który nie każdemu może się spodobać. Mowa tu o grafice. Przypomina mi trochę czasy starych gier RPG jak Icewind Dale lub Baldur’s Gate. Szczególnie obrazki bohaterów zostały stworzone w ten sam sposób. Wracają dzięki temu miłe wspomnienia, których niestety młodsi odbiorcy nie będą mogli doświadczyć. Gra jest bezpłatna, ale występują w niej mikropłatności pozwalające na zakup bonusowych kryształów. Oczywiście jest to opcja dodatkowa, ale myślę, że dzięki zakupom rozgrywka staje się zdecydowanie płynniejsza i mniej denerwują czasy oczekiwania. Rzeczy jak dodatkowe tokeny epic do przywoływania, możemy sobie odpuścić. W grze reklamy występują jako opcja dodatkowa, a za ich wyświetlenie dostajemy bonusy. Jak na grę online przystało aplikacja wymaga włączonego połączenia internetowego.

Gry jak Empires & Puzzles

Empires & Puzzles patrząc na całość jest niestety tytułem średniego kalibru. Nie wprowadza żadnych ciekawych innowacji do gatunku. Jeśli lubicie układanie klocków w rzędzie polecam ciekawsze tytuły jak Marvel: Puzzle Quest lub sztandarowy Cand Crush. Samą grafiką przypominającą gry retro aplikacja się nie obroni. Typowy przeciętniak, którego zapewne skasujemy po kilku rozgrywkach.

 

Link do pobrania aplikacji Empires & Puzzles

Może Ci się również spodoba

1 Odpowiedź

  1. Cooldi napisał(a):

    Wybacz ale zainstalowałem Marvel quest i odinstalowalem po 30 min A w Empire and puzzle gram już ponad 3 miesiące i choć widzę mankamenty tej gry to jednak wciąga…Niema co

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *