Google maps – darmowa nawigacja

Google maps

Google maps – produkt firmy google oferujący darmowy mapy z całego świata dla użytkowników urządzeń przenośnych. Google znane jest ze stworzenia tego produkty na komputerach stacjonarnych jako jednej ze swoich witryn internetowych. Firma znana jest z wykorzystywania ogromnej ilości danych, które posiada od swoich użytkowników. Jak zapewniają twórcy nie są to dane poufne, a wykorzystują je np do wyświetlania odpowiednich reklam. W Google maps ta wiedza wykorzystywana jest w bardzo ciekawy sposób pomocny każdemu z nas.

Google maps

Zrzut ekranu z aplikacji Google maps

Jak google maps oblicza czas przejazdu?

Jak działa google maps? Dzięki wykorzystywanym satelitom aplikacja ustala nasze położenie. Najważniejszą funkcją jest nawigowanie nas do wskazanego punktu. W tym celu w tabelkę u góry wpisujemy interesujące nas miejsce, najlepiej jeśli jest to dokładny adres zawierający nazwę miasta, ulicy i nr domu. Następnie google oblicza kilka dostępnych tras i nam je wyświetla pokazując przybliżony czas przejazdu. Oczywiście nie musimy poruszać się samochodem, więc możemy wybrać uwzględnienie ścieżek pieszych lub rowerowych. Za każdym razem gdy łączymy się z GPS google dostaje dane o  tym gdzie w danej chwili jesteśmy, gdzie się przemieszczamy i z jaką prędkością. Musimy mieć na uwadze, że takich samych użytkowników w danej chwili jest w całej Polsce tysiące. Dzięki specjalnemu algorytmowi Google może obliczyć dla nas najszybszą trasę przejazdu, pokazać w którym miejscu są korki lub roboty drogowe. Pozwala to w znacznym stopniu na wybranie odpowiedniej dla nas drogi. Aplikacja jest bardzo uniwersalna, ale nie posiada  danych na temat ograniczeń prędkości na drogach lub rozmieszczonych fotoradarów. Oczywiście w drodze możemy korzystać z lektora podpowiadającego w którym momencie mamy skręcić.

Google maps

Zrzut ekranu z aplikacji Google maps

Jak Google maps robi zdjęcia?

W aplikacji mamy możliwość przełączenia się na widok satelitarny, dzięki czemu kreski na ekranie pokryją się z odpowiednimi ulicami. Jeśli w wyszukiwaniu wpiszemy konkretny adres to google wyświetli nam zdjęcie tego obiektu. Zdjęcia pochodzą od internautów lub w czasie kiedy tworzony był google street view. Wtedy mogliśmy zaobserwować kto robi zdjęcia. Był to samochód google jeżdżący po naszych miejscowościach z zamontowanymi kamerami na dachu.  Na mapie widoczne będą też inne ciekawe obiekty, jak sklepy, apteki, szkoły czy szpitale z ich danymi adresowymi. Oczywiście wszystkie informacje oparte są o wyszukiwania google, więc są dosyć aktualne. Aplikacja posiada reklamy, ale nie przeszkadzają one zbyt mocno. Aplikacja jest darmowa i nie wymaga od użytkownika rejestracji.

Google maps

Zrzut ekranu z aplikacji Google maps

Google maps na komórkę.

Google skutecznie przeniosło swoje mapy na urządzenia mobilne. Podczas działania nie zauważyłem większych przeszkód podczas korzystania z aplikacji. Jedynie w miejscach gdzie nie było zasięgu lub satelita nie mógł określić mojego położenia aplikacja była nieprzydatna, ale są to normalne problemy każdej nawigacji. Korzystanie z aplikacji google maps jest bardzo intuicyjne i dzięki kilku kliknięciom możemy cieszyć się wyznaczoną trasą do interesującego nas miejsca. Spokojnie można przełknąć kilka reklam, skoro tak dobry produkt mający bieżące informacje trafia w nasze ręce za darmo.

 

Zdjęcie główne pochodzi ze strony play.google.com

Ling do ściągnięcia aplikacji google maps.

 

Może Ci się również spodoba

1 Odpowiedź

  1. Sierpień 16, 2017

    […] poruszamy. Powyższe funkcje sprawiają, że ta nawigacja jest o klasę wyżej niż standardowe mapy google.  Mamy oczywiście możliwość sprawdzenia czy w najbliższej lokalizacji znajdziemy parking, […]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *