RSO – ostrzeżenia na Twojej komórce

RSO

RSO –Regionalny System Ostrzegania to program przygotowany przez Ministerstwo Cyfryzacji oraz TVP S.A. dzięki któremu będziemy mogli zapoznać się z występującymi zagrożeniami w najbliższym rejonie. Dzięki ostrzeżeniom na urządzenia mobilne, będziemy pewni, że odpowiednio wcześnie otrzymamy informacje o nadchodzących niebezpieczeństwach.

Jak włączyć RSO w telefonie?

RSO już od samego początku ukazuje nam swoją największą zaletę jaką jest prostota. Ekran główny aplikacji daje nam możliwość wyboru jednej z czterech zakładek. Ostrzeżenia, poradniki, dla kierowców oraz ustawienia. Nie da się zgubić. Jeśli chcemy uzyskać ostrzeżenia z konkretnego terenu warto w ustawieniach wybrać województwo w którym się znajdujemy. Możemy w każdej chwili zmienić interesujący nasz obszar np. jeśli wyjeżdżamy na wakacje. Ostrzeżenia podzielone zostały na ogólne, metereologiczne, hydrologiczne i stany wód. Najlepiej wybrać zakładkę „wszystkie ostrzeżenia” ponieważ komunikaty są dosyć często aktualizowane i nie tworzą długich kolejek, które będziemy musieli czytać. Mamy  jeszcze do wyboru rozsuwane menu w lewym górnym rogu, ale jest ono powieleniem ekranu głównego i posiada takie same funkcje.

RSO

RSO

Zrzuty ekranu z aplikacji RSO

RSO jak działa?

Dwiema ciekawymi opcjami jakie zasługują w szczególności na naszą uwagę są „Stany wód” oraz „Poradniki”. Stany wód pokazane zostały na mapie Polski  i są aktualizowane przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Mamy również możliwość sprawdzenia jaki w danym miejscu jest stan ostrzegawczy oraz stan alarmowy. Informacje te są w szczególności  pomocne dla terenów, które mają częste problemy z zalewaniem przez rzeki. Drugą bardzo ciekawą funkcją są poradniki. Mamy tam przygotowane informacje jak powinniśmy się zachowywać w chwili nadejścia konkretnego zagrożenia. Np. w czasie upałów twórcy aplikacji RSO radzą  unikać wychodzenia z domu w najgorętszej porze dnia i nie pozostawiać w samochodzie dzieci, zwierząt oraz materiałów łatwopalnych. Znajdziemy tam również informacje o telefonach alarmowych.

Jak zainstalować RSO w telefonie?

Aplikacja Regionalny System Ostrzegania jest darmowa. Do swojego działania nie potrzebuje połączenia z internetem, ale aby pobrać informacje o najnowszych zagrożeniach będzie już potrzebowała transferu danych. W programie nie napotkamy żadnej formy reklam, ani mikropłatności. W ustawieniach mamy możliwość włączenia powiadomień push, które automatycznie będą wyświetlały się na ekranie naszego telefonu. Niestety aplikacja ma też sporo minusów. Użytkownicy skarżą się na problemy z lokalizacją zagrożeń. Jeśli ktoś zaznaczył województwo łódzkie, jest spamowany informacjami o zagrożeniach z województwa śląskiego. Jeśli programiści naprawią te nieznaczące błędy w kodzie aplikacji, program zyska więcej pozytywnych opinii.

RSO

RSO

Zrzuty ekranu z aplikacji RSO

RSO program do pobrania

RSO miała za zadanie ostrzegać użytkowników w prosty sposób o nadchodzących zagrożeniach. Spełnia swoje zadanie, ale niestety zdarzają się jej drobne potknięcia. Jeśli chcemy być naprawdę przygotowani program stanowi bardzo dobrą podstawę, ale warto również śledzić komunikaty telewizyjne oraz zaopatrzyć się w dodatkowe aplikacje jak np. Burze nad Polską i Europą.

Link do ściągnięcia aplikacji RSO.

Grafika główna pochodzi ze strony lublin.uw.gov.pl

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *