Shazam – co to za piosenka?

Shazam

 

Shazam – aplikacja stworzona przez Shazam Entertainment Limited umożliwiająca rozpoznanie zasłyszanej muzyki, poznanie jej tekstu i wiele innych. Dzięki temu programowi w łatwy sposób dowiesz się jaki utwór leci w głośniku!

Utkwiła Ci w głowie jakaś zasłyszana melodia i za nic nie możesz znaleźć jej w sieci? A może spodobała ci się piosenka z centrum handlowego? Nucisz numer z reklamy? Programiści udostępnili apkę, która dla wielu użytkownikiem stała się zbawieniem właśnie w takich sytuacjach. Przeczesywanie You Tube w poszukiwaniu tej niedającej spokoju piosenki to już przeszłość.

Aplikacja do wyszukiwania muzyki

Apka jest bardzo intuicyjna. Ma przejrzystą grafikę. Na środku ekranu głównego znajduje się symbol programu. Po jego naciśnięciu powstaje cyfrowy ślad audio, zostaje on porównany z bazą aplikacji i już za moment poznajesz interesujący Cię tytuł.  Od tej chwili możesz wracać też do swojej shazamowej listy – program zapamiętuje twoje poprzednie ruchy, masz możliwość powrotu do swoich piosenek, możesz je odtwarzać itd. Dzięki funkcji „Odkrywaj po spersonalizowaniu” (należy podać ulubiony styl muzyczny, wykonawców) codziennie mamy dostęp np. do nowych piosenek czy skomponowanych dla nas playlist.

Shazam

Shazam

Zrzuty ekranu z aplikacji Shazam

Shazam jak działa?

Aplikacja ma swoje początki już w 2002 roku. Od tamtego czasu bardzo się zmieniła. Dostępnych jest wiele dodatkowych funkcji, o których kilkanaście lat temu ludzie pewnie nawet nie śnili. Gdy program odnajdzie twoją piosenkę będziesz mógł też poznać jej tekst, obejrzeć teledysk, posłuchać polecanych piosenek tego artysty (a także rekomendowanych – np. w podobnym stylu). To jednak nie wszystko. Możesz też odtwarzać dany utwór w Spotify, Deezer albo Apple Music, a nawet prosto z apki udostępnić swoje odkrycie np. na Facebooku czy też kupić piosenkę w Google Play Music.
Kolejną funkcją jest możliwość rozpoznawania wizualnego. Jeśli w twoim otoczeniu znajduje się plakat, czasopismo, książka, a może jeszcze coś innego opatrzonego logiem Shazam, kliknij w ikonę aparatu w aplikacji i zrób zdjęcie. Masz też możliwość skanowania kodów QR.

Shazam

Zrzut ekranu z aplikacji Shazam

Co robi aplikacja Shazam?

Apka świetnie radzi sobie z muzyką komercyjną. Rozpozna najświeższe hity, ale także większość ballad z lat 80. Problem mogą mieć miłośnicy np. poezji śpiewanej (choć są wyjątki!).  Shazam dał sobie radę również z wcale nienowymi melodiami prosto z Włoch, odnalazł piosenkę z centrum handlowego, a nawet rozpoznał radiową melodię pośród dźwięku suszarek u fryzjera.  Niektóre dźwięki łapie dosłownie w sekundzie, z innymi musimy chwilę poczekać. Ale na pewno warto – dostajemy przecież masę dodatkowych info.

Dla mega ciekawych (albo leniwych J)kolejnym udogodnieniem będzie fakt, że mamy możliwość uruchomienia trybu nasłuchiwania – dzięki niemu aplikacja samoczynnie będzie rozpoznawać piosenki zasłyszane w ciągu dnia, a ty masz już gotową playlistę.

Shazam czy soundhound?

W Shazam chodziło głownie o wyszukanie dwóch najważniejszych informacji: tytuł i autor utworu. Cała reszta, którą otrzymujemy,  to  informacje, do których i tak sami byśmy doszli. Dla jednych będzie to fajne udogodnienie, dla innych bez sensu zajmujące miejsce pierdoły.

Link do pobrania aplikacji Shazam.

 

Grafika główna pochodzi ze strony shazam.com

 

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *